Göz Damlası Sac

Göz Damlası Sac

Fabrikalarda genel olarak 1, 50 – 16, 00 mm kalınlığa kadar ve 1000 – 1500 mm ene kadar Göz Damlası sacların üretimi gerçekleştirilmektedir.

İç piyasada genel olarak baklava desenli saclar üretilmekte ve kullanıma açılmaktadır. Yurtdışı pazarlarında yerini gözyaşı desenli saca bırakması sebebi ile her iki deseni de üretmekte olan firmalar bu vakitte mevcut durumdadır.

Özellikle taban yüzeylerde demir- çelik saclar kullanılmaktadır. Yüzeylerinin kaygan olması ve zaman ile bu kayganlık durumunun daha da artması gözlemlenmektedir. Bu durumu önleyebilmek adına haddelenen siyah saclar, yüzeylerine haddeleme sayesinde verilen kabartılmış desenler vesilesi ile sürtünme mukavemetini arttırmaktadır. Çevresel risk faktörünü ortadan da kaldırmaktadır aynı zamanda. Açık alanlarda ıslanma ve buğulanma gibi sac yüzeyinin daha da kullanışsız hale gelmesi durumu göz damlası sac kullanımını gerekli kılan faktördür.

Genele baktığımız vakit daha çok yangın merdivenleri, yürüme yolları, rampalar, makineler, ıslak zemine sahip olabilecek gemi ve deniz kenarı tesisleri kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra; araçlar, kamyon ve tır kasaları, basamakları, dolap kapakları, dekorasyon amaçlı olan dış cephe ya da yer zemini kaplamaları olarak kullanıma açık durumundadır.

Göz Damlası Sac; siyah sacın ( sıcak haddelenmiş olan sac ) yüzeyinin haddelenerek desen kabartma işleminin yapılması ile göz damlası deseni elde edilmektedir. Göz damlası deseni Türkiye’den ziyade, yukarıda da bahsini yapmış olduğumuz üzere, Avrupa ülkelerinde ve özellikle de Amerika’ da daha fazla tercih edilen desenli sac türü özelliğindedir. Yüzeyinde yer alan göz damlası desenleri vesilesi ile sac mukavemeti daha yüksek hale gelmektedir. Sürtünme gibi durumlarda saca büyük bir güç kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra da kullanım alanı neticesince yüzeydeki tutunmayı maksimum oranda arttırır. Göz Damlası Sacların birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Gemi inşa sanayi ( güverteler başta olmak üzere yürüme yolları ve benzeri. ) damper ve treyler, yükleme rampaları, inşaat sektörü, makina imalat sanayi gibi pek çok alanda göz damlası saclar tercih listesinde ilk sırayı almaktadır.