HRP Sac

HRP Sac

HRP Sac,Soğuk şekillendirmeye uygunluk teşkil eden düşük karbonlu sıcak haddelenmiş çeliklerdir. Levha haline getirilmiş olan demir malzemedir. Kalın levhaların silindirler arasından geçmesi ile, daha net bir açıklama ile haddelenme ile elde edilmektedir. Sıcak olarak yapımı gerçekleştirilen ilk haddelenmeden sonra düzgün bir yüzey elde etmesi için soğuk haddeleme yapılmaktadır.

HRP Saclar değişik kalınlıklardadır. Belirli standart ölçüleri dahilinde veyahut şeritler halinde kesimleri gerçekleştirilmektedir. HRP Sac, sıcak haddelenmiş rulo sacların temizlenmiş olan halidir denilebilir. Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar istek dahilinde yağlanabilmektedir. Ürün rulo veya levha halinde kesilmiş olarak satışa sunulmaktadır. Sıcak haddelenmiş olan bobinlerin yüzeyleri imalatın bir sonucu olarak demir oksit kaplıdır. Temizleme hattında malzemelerin oksitli yüzeyleri iyice temizlenir. Temizlenerek haddelemeye hazır ve nazır hale getirilir. Bu işlem sırasında kalınlıkta bir değişme söz konusu olmaz. Hattan çıkan malzemenin ismi asit yardımı ile temizlenmiş olan malzemedir. Ticari ismi de HRP ‘ dir.

Üretimi yapılan malzemelerin fiziksel özellikleri rulo boyunca homojenlik göstermektedir. Yüzey düzgünlüğü, genişlik ve kalınlık değerleri de beklentileri en düzeyde karşılamaktadır. Genellikle soğuk şekillendirmeye uygunluk gösteren derin ve çekilebilir kalitelerdeki ürünler; araç sektöründe, mutfak aletlerinde, dayanıklı ısı ünitesi aletlerinde ve ekipman imalatı gibi istenilen uygulamalarda kullanılmaktadır.

HRP Sac ürünleri hassas yüzey kalite beklentisi gerektirmemektedir. Ancak mukavemet, sıvanabilir özellik gerektiriyor olan tüm uygulamalarda kullanılabilirler. Özellikle de makine imalat sektöründe, otomotiv yan sanayinde, yüzeyi asitle temizlenmiş saclar kullanılmaktadır. Sac yüzeyin asit ile temizlenmesi makine imalatı sonrasına göre daha kolay ve daha ekonomik olmaktadır. Bu sebep ile asit yardımı ile yüzeyi temizlenmiş olan malzemeyi tercih ederler. Soğuk şekillendirmeye uygun olan yüksek mukavemetli çelikler yüksek mukavemet, yüksek darbe ve yorulma direnci gerektiren uygulamalarda kullanım gösterebilir . Aynı zamanda LPG tüpleri imalatında, boru- profil imalatlarında başarılı bir şekilde kullanılır.