Lazer Kesim

Lazer Kesim

İkitelli OSB'de Bir İlk 6 Metre Fiber Lazer Kesim

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bir ilk olarak 2000mmx6000mm Fiber lazer kesim hizmetini Şafak Demir Çelik olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız. Lazerler birçok amaç için kullanılmaktadır. Kullanım amaçlarının en başında olan lazer kesim, plakaları kesmek gelmektedir. Yumuşak çelik, paslanmaz çelik, alüminyum plaka üzerinde lazer yardımı ile kesme işlemi son derece doğrudur. Lazer kesim ile mükemmel kesim kalitesi sağlamaktadır. Çok küçük bir kenar genişliği ve küçük ısı etkisine sahiptir. Çok karmaşık şekilleri ve küçük plakaları kesmeyi mümkün kılmaktadır.

Lazer ışını, tek bir dalga boyunda bir ışık veyahut çok yüksek yoğunluklu bir ışıktır. Tipik olan bir lazerde bu dalga boyu ışık spektrumunun yani kızıl- kırmızı kısmında bulunmaktadır. Bu sebeple insan gözü için görünmezdir. Işın kısmını oluşturan lazer, makinenin ışın yolu boyunca ilerlediğinden ışının çapı 1/ 4 inç olmaktadır. Işın plakaya odaklanmadan evvel çeşitli aynalar veya Işın bükücüler tarafınca farklı yönlerde döndürülebilmektedir. Odaklanmış lazer ışını, tablaya çarpmadan hemen evvel bir bölmenin deliğinden geçmektedir. Bu bölme deliğinden akan da oksijen ve azot gibi sıkıştırılmış gazlar bulunmaktadır.

Lazer ışınının odaklanması özel bir mercek veyahut eğimli bir ayna ile yapılabilmektedir. Bu lazer kesme kafasında gerçekleşir. Işın, odak noktasının şekli ve o noktada bulunan enerjinin yoğunluğu harika şekilde yuvarlak ve tutarlı olacaktır. Geniş ışını tam noktaya odaklayarak o noktadaki ısı yoğunluğunu en iyi şekilde yükseltilir.

Yüksek güç yoğunluğu, hızlı ısıtma, eritme ve malzemenin kısmen veya tamamen buharlaşmasına sebebiyet vermektedir. Yumuşak çeliği keserken lazer ışınının sahip olduğu ısısı sıradan bir oksijen yakıtı yakma işlemini başlatmaya yeterlidir. Oluşan bu yüksek kesiciliğe sahip ışın, metali kolaylık ile kesebilmektedir. Paslanmaz çelik veya alüminyum kesilmeye devam ederken lazer ışını materyali basitçe eritilir. Eritilmiş metali kırpmak için yüksek basınçlı azot kullanılır.

Lazer kesim bir lazer kesici üzerinde lazer kesme başlığı kesilmesi istenilen metal parça üzerinde hareket etmektedir. Hal böyle olunca kolaylık ile kesilebilir. Kapasitif bir yükseklik kontrol sistemi, bölme ucu ile kesilen plaka arasında mesafeyi korumaktadır. Bu mesafenin önemi kesim kalitesi açısından önemlidir. Nedeni ise odak noktası iyi ayarlanmadığı taktirde kesimden verim alınamamasıdır. Kesim kalitesi, odak noktasını plakanın yüzeyinin hemen üzerinde, yüzeyde veyahut yüzeyin hemen altından kaldırarak arttırabilir. Bunun yanı sıra azaltabilir.